پربازدیدهای هفته

پربحث‌ها

وبلاگستان

وبلاگ قلمدون

کجای دنیا زنان مخالف کشور؛ ‌زنان فعالند !؟

وبلاگ آهستان

کاپیتولاسیون در لباس هماهنگی!

وبلاگ : شراره ها و شکوفه ها

استعفا از خدمت صادقانه

وبلاگ : رهروان کوثر

نه دی تجلی حرب لم حاربکم

وبلاگ :حضرت فاطمه سلام الله علیها راز آفرینش

مرز توسل و شرک

نگاه شما

علی شیرازی/

تجارت خارجی استان را دریابید

علی شیرازی  علی شیرازی

 

 

 

جویبار- یادداشت مخاطبین: علی شیرازی*/ استان مازندران با دارا بودن موقعیت جغرافیایی خاص، به ویژه همجواری با دریای خزر و کشورهای آسیای میانه، خاک حاصل‌خیز، جاذبه‌های بدیع و دل‌انگیز طبیعی و تاریخی و وجود 6 بندر و فرودگاه بین المللی، 5گمرگ و دسترسی به منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد یکی از مهمترین استان‌های کشور است.

اما سوال اینجاست که چرا این استان زرخیز علیرغم توانمندی‌های مذکور، متناسب با قابلیت و نقشی که می‌تواند در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا نماید، رشد و توسعه نیافته است؟
بدون شک پاسخ این سوال در عدم بهره‌مندی عادلانه از امکانات و منابع کشور بواسطه تصمیمات غیر منطقی در عرصه‌ی ملی و سکوت مسئولان و نمایندگان استان وجود دارد.

از یک سو صرفا با توجه ظاهری به مواهب طبیعی استان با مصوبه ای غیر کارشناسی در دهه شصت استقرار صنایع حتی صنایع وابسته به کشاورزی در استان منع می گردد و از طرف دیگر اقتصاد کشاورزی استان آن طور که باید رشد نیافته است و همواره دولت نه بعنوان حامی بلکه در قامت یک مدعی و رقیب با جلوگیری از صادرات محصولات کشاورزی و واردات بی‌رویه آن هم در هنگام برداشت محصول، به رشد و بالندگی استان در این بخش نیز کم توجهی نشان داده است.

البته باید اذعان نمود که پس از دو دهه در اقدامی دیر هنگام مصوبات مربوط به عدم استقرار صنایع در استان لغو گردیده است و امید به حرکت لاک پشتی در توسعه صنعتی استان وجود دارد.

اما سوال مهم دیگر اینجاست که چرا کشاورزی استان در بعد اقتصادی رشد نیافته است؟ چرا کشاورزان زحمتکش استان ما علیرغم تحمل رنج و مشقات فراوان هر روز فقیرتر گشته و چرا تغییر کاربری اراضی زراعی و شالیزاری و تبدیل آنان به ویلاها و آپارتمان‌ها برای خوش‌نشین‌ها هر روز بیشتر و بیشتر گردیده است؟
پاسخ این سوال هرچه که باشد در گرو عدم بازدهی اقتصادی در بخش کشاورزی است. مطمئنا بخشی از این عوامل به مسایلی چون: گران بودن نهاده‌های کشاورزی، واردات بی‌رویه ، خرده مالک بودن کشاورزان و... بر می‌گردد اما به نظر نگارنده عدم اعمال "تعرفه های ترجیحی" در تجارت خارجی یکی از مهمترین موانع در صادرات بیشترو مقرون به صرفه‌تر محصولات کشاورزی استان از جمله برنج ، مرکبات و... می باشد.
پر واضح است که تجارت خارجی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار و موتور محرکه توسعه اقتصادی هر کشوری می‌باشد و این موضوع امری بدیهی و مسلم در علم اقتصاد محسوب می‌ شود.

اما برای اینکه تجارت خارجی و صادرات خوبی داشته باشیم، در درجه اول کالا و محصول صادراتی ما باید " رقابت‌پذیر " باشد یعنی بتواند با کالاها و محصولات مشابه خارجی در کیفیت و قیمت تمام شده بهتر و ارزان‌تر باشد تا مصرف کننده در کشورهای صادراتی هدف، میل ورغبت بیشتری در خرید این محصولات داشته باشد.

از طرفی هر کشوری برای تنظیم بازار اقتصادی خود سیاست‌هایی دارد که یکی از مهمترین آن‌ها " عوارض کمرگی " باتعیین تعرفه‌های معین در درجات مختلف است چرا که تعرفه‌ها یکی از ابزارهای کنترلی و دریافت مالیات برای ورود کالاها در هر کشوری می باشد. کما اینکه در کشور ما برای واردات برخی از کالاها بویژه خودرو عوارض گمرگی سنگینی وضع می‌نمایند تا ما همچنان آزادانه در جهت خرید خودروهای ملی با کیفیت حق انتخاب داشته باشیم!

درحقوق گمرگی ما بحث و مقوله ای بنام " تعرفه های ترجیحی " داریم که براساس موافقتنامه‌های گمرگی منعقده فیمابین کشورها تعیین می‌گردد و کشورها روی عدد و میزان دریافت تعرفه گمرگی با هم توافق می‌کنند. به بیان روشن‌تر اعمال تعرفه‌های ترجیحی با تخفیف گمرگی همراه است و راه را برای تسهیل و افزایش صادرات برای تجار و بازرگانان فراهم می‌نماید .از اینرو کالا و محصولی که با موافقتنامه‌های ترجیحی وارد کشوری می گردند؛ بالطبع ارزانتر و رقابت پذیری بیشتری دارند تا کالاهایی که مشمول آن نمی‌گردند.

در کشور ما متولی اصلی برای تعیین کالاهایی که مشمول تعرفه‌های ترجیحی می گردند، در حوزه اختیارات " سازمان توسعه تجارت " وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.
هم استانی‌های عزیز و کشاورزان زحمتکش استان‌های شمالی و ای مسئولین گرانقدر و نمایندگان خدوم بدانید که هیچ یک از محصولات کشاورزی استان ما در لیست تعرفه ترجیحی مشخص شده از سوی سازمان توسعه تجارت وجود ندارد؟! واین یعنی اینکه محصولات کشاورزی ما بویژه مرکبات، کیوی، گیاهان زینتی (که حداقل مانند برنج محصول استراتژیک نیستند) حداقل در کشورهای همسایه و  چسبیده به ما توان رقابت با محصولات مشابه کشورهای رقیب را ندارند.

جالب اینجاست که برخی از این محصولات با کمترین عوارض وارد کشور ما می‌شوند. اینجاست که کشاورز ما ضرر می‌کند و مجبور می‌شود که مرکبات خود را با قیمتی نازلتر از دسترنج و هزینه خود به دلالان بفروشد و متاسفانه اینکه در زمان فروش برخی از محصولات ما نظیر مرکبات، دولت نرخ تعیین نمی‌کند اما سه ماه بعد از فروش و در آستانه شب عید قیمت‌های کلان برای تنظیم بازار تعیین می‌نماید که سود آن به جیب دلالان می‌رود.

البته نتایج ناشی از این اقدام غیرمنصانه در گسترش فقر کشاورزان و فروش اراضی و تغییر کاربری گسترده آن‌ها و نهایتا عدم توسعه اقتصادی استان تبلور می‌یابد.
اینکه مجمع نمایندگان استان مازندران با رئیس جمهور محترم مکاتبه نموده و برای جبران عقب ماندگی استان خواهان اختصاص 3000 میلیارد ریال (یعنی یک دهم اختلاس بزرگ ) علاوه بر سهم اعتبارات استانی می‌گردند، خوب است؛ که صد البته بواسطه مشکلات ناشی از تحریم‌ها و کاهش منابع درآمدی دولت، این درخواست اجابت نخواهد شد، اما بهتر و شایسته‌تر است که مدیران ارشد و نمایندگان استان مازندران و استان‌های همجوار از خواب غفلت بیدار شده و از دادن آمار و ارقام متنوع که حاصل دسترنج کشاورزان شریف می‌باشد، دست بردارند و با درخواست مجدانه و نه با تهدید به استعفا؟! ازحقوق کشاورزان ما در عرصه های اجرایی و مصادر تصمیم‌گیری چون سازمان توسعه تجارت البته بخوانید خجالت! دفاع نموده تا حداقل این مانع بزرگ در بخش تجارت خارجی محصولات کشاورزی برداشته شود تا موجبات تحقق حماسه اقتصادی در سطح استان ما و استان‌های همجوار محقق گردد.


*مدرس دانشگاه و عضو کمیسیون پایش تجارت خارجی استان


 

خوانندگان محترم می‌توانند از این طریق (اینجا) مطالب خود را برای سایت خبری تحلیلی "جویبار" ارسال نمایند.

نظرات  

+5 # کاظمی 1392-10-16 12:16
آقای شیرازی واقعا حرف دل مردم رو زدی این همه پتانسیل تو مازندران هست کیه که توجه کنه! متن کاملا منطقی بودش ممنون از سایت جویبارنیوز باعث میشه اینجوری ما ازدیدگاه های افراد فرهیخته شهرمون مطلع بشیم تشکر
پاسخ | گزارش به مدیر
+4 # لامع 1392-10-17 07:51
اینجا کسی به فکر کشاورز ها نیست تا بوده این دلال ها بودن که از کشاورزی مازندران سود میبردن مسولین استانی و نمایندگان بیشتر هوای دلال هارو دارن تا کشاورزا که این جای بحث بسیار داره!!!!!
پاسخ | گزارش به مدیر
+3 # مدانلو 1392-10-17 11:30
درود بر آقای شیرازی استاد ارزشمند. امیدوارم موفق و موید باشید
پاسخ | گزارش به مدیر
+3 # حسینی 1392-10-19 10:12
با تشکر از نویسنده گرامی. متن زیبا شیوایی بود.
پاسخ | گزارش به مدیر
+1 # Guest 1392-10-21 20:07
از نظرات آقای شیرازی استفاده کردم واقعا از این موضوع اطلاع نداشتم پس استاندار ونمایندگان استان چه کار می کنند؟
پاسخ | گزارش به مدیر
+5 # فضلی 1392-10-23 19:10
آقای شیرازی،
ازاین که موشکافانه به وضعیت اقتصادی پرداختید ممنونم.ولی توجه شمارا به مطالب زیر جلب می نمایم .

حدوداً دوهفته قبل رییس جمهور محترم جناب آقای روحانی ملاقاتی با نمایندگان مازندران داشتند .می دانید در خواست نمایندگان مااز رییس جمهور چه بود؟!!!

احداث خط مترو تهران -شمال !!!!!!!!!!!!!!!!!

آیا این منطقی وعقلایی است؟رسانه ها به کرار به این موضوع پرداختند.
همه وهمه ازاین در خواست نمایندگان خندیدند.

مشکل ما نداشتن نماینده تیز بین است .بااین اوصاف انتظار دارید مازندران
قطب اقتصادی گردد؟
شما هم می توانید با نفوذی که در فرمانداری جویبار دارید از فرصت استفاده کرده ودر حیطه اختیارات فرمانداری جویبار وضع نابسامان اقتصادی جویباررا ترمیم نمایید .
از نخبگان شهرستان جویبار برای بهبود وضع موجود بهره بگیرید وشورای عالی مشورتی اقتصادی را بنیان گذاری کنید .

وآخر این که جویبار سهم بزرگی در تولید مرکبات دارد ولی دریغ از یک کارگاه ویا کارخانه کنسانتره آب میوه گیری!!

خواستن توانستن است .بدرود
پاسخ | گزارش به مدیر

اضافه کردن نظر

1. لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2. "جویبارنیوز" از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
3. با درج رایانامه می توانید از منتشر شدن دیدگاه خود مطلع شوید. لازم به ذکر است، رایانامه شما مخفی خواهد ماند.

ایمیل مستقیم: info@jouybarnews.com *** شماره پیامک: 30 27 26 5000


به بالا