پربازدیدهای هفته

پربحث‌ها

وبلاگستان

وبلاگ قلمدون

کجای دنیا زنان مخالف کشور؛ ‌زنان فعالند !؟

وبلاگ آهستان

کاپیتولاسیون در لباس هماهنگی!

وبلاگ : شراره ها و شکوفه ها

استعفا از خدمت صادقانه

وبلاگ : رهروان کوثر

نه دی تجلی حرب لم حاربکم

وبلاگ :حضرت فاطمه سلام الله علیها راز آفرینش

مرز توسل و شرک

نگاه شما

نقدی بر هزل «پایتخت۳»

هدف از ساخت «پایتخت 3» چه بود؟

ghanimatiحسن غنیمتی

 

 

جویبار- یادداشت مخاطبین: حسن غنیمتی/ همزمان با برگزاری مراسم آیینی اعم از اعیاد مذهبی یا ملی در کشور اسلامی عزیزمان ایران، نهاد‌ها و رسانه‌های گوناگونی مثل صداوسیما تلاش می‌کنند تا با مردم همراه و همگام باشند؛ به همین دلیل برای به اصطلاح آگاهی دادن و در اصل برای سرگرم کردن و پر کردن اوقات فراغت، پخش سریال‌ها را مدّنظر قرار می‌دهند و عنوان «طنز» را برای برخی از آن‌ها بکار می‌برند و در کنار آن، آگاهانه یا ناآگاهانه به اهانت، تمسخر و به شوخی گرفتن هویّت‌ها، ارزش‌ها و شخصیت‌های گوناگون در اجتماع مبادرت می‌ورزند.

با وجودی که گفته می‌شود هدف از طنز هشدار دادن و اصلاح نابسامانی‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی است، متاسفانه برخی «هزل» را به جای «طنز» به خورد مردم می‌دهند و از این بابت به خود نیز می‌بالند. اینکه عدّه‌ای از مردم به چیزی توجّه کنند دلیل بر پذیرفتن آن نمی‌تواند باشد.

هنر طنز بسیار ظریف و حساس است و وارد شدن در این وادی دل و توان شیر می‌خواهد، که اگر این ویژگی و پایه و مایه‌ای در بین نباشد، نویسنده به گرداب «هزل» می‌افتد و آن وقت به جای اینکه مشکلی را حل کند، خود مشکل می‌شود؛ چیزی که در برنامهٔ پایتخت۳ نویسندگان و دست اندرکارانش به آن مبتلا شدند.

در ذیل به برخی از اشکالات این مجموعه اشاره می‌شود (به مسائل فنی و تکنیکی فیلم کاری نداریم)

اوّلین و اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، نهاد خانواده است و پدر رکن و ستون خانواده؛ شخصیّت پدرخانواده - بابا پنجعلی- همسانی و برابری شخصیّت عوامل این سریال می‌باشد نه شخصیّت یک پدر مازندرانی. اگر بنا بود توجّه و احترام مردم مازندران به پدرشان نمایش داده شود لزومی نداشت چهره‌ای کمیک و بی‌دست و پایی را خلق کنند. بی‌شک هدف خنداندن بود نه چیز دیگر. پیر‌ترین مردان و زنان مازنی چون پلنگان کوه و صحرا و دشت همواره روی پای خود هستند و می‌تازند و تیپ‌هایی مثل پنجعلی در مازندران دیده نمی‌شوند آقای مقدم نمی‌دانیم این تیپ را از کجا الگو گرفته؛ آیا نمی‌شد احترام به بزرگان و پدر و مادر را به گونه‌ای دیگر نشان داد؟

در تمامی جوامع، از مفاخر و بزرگان به نیکی یاد و به سنّت‌ها و رسوم و گویش اقوام به دیده احترام نگریسته می‌شود. اهل هنر و مردم فهیم هیچ‌گاه به خود اجازه نمی‌دهند که به آداب و رسوم محلی، نگاهی طعنه یا تمسخر آمیز داشته باشند، چنانچه چیزی خلاف دین و آیین خاصّی دیده شد خیلی محترمانه از کنارش می‌گذرند یا به مرور آن را به کناری می‌نهند؛ در مجموعهٔ پایتخت ۳ متأسّفانه اصل احترام به گویش و آداب محلی کنار گذاشته شده و عوامل سریال برای به اصطلاح شاد نمودن - و در اصل برای کسب درآمد- به خاطر ناتوانی در طنز‌پردازی به «هزل گویی» افتادند و ارزش‌ها را به تمسخر گرفتند.

عنوان «ببر مازندران» سال‌ها یادآور دلاوری‌های پهلوان اسطوره‌ای عرصه کشتی کشور ما بوده است؛ «پلنگ جویبار» نیز عنوان یکی دیگر از کشتی گیران غیور مازنی است که به همراه دیگر شیران این استان در‌‌ همان زمانی که عوامل سریال در حال ضبط این برنامه هزل بودند برای ایران افتخاری جهانی کسب نمودند، که با کمال تأسّف این عناوین در این برنامه به شوخی گرفته شد. ورزش کشتی در مازندران با گوشت و پوست تمامی آحاد مردم آمیخته شده و پهلوانان بزرگ این خطّه همواره در میادین جهانی برای کشور خود عنوان کسب نمودند، ولی آقای مقدم و عواملشان به این مهم نیز توجّه نکردند. (سختی‌های راه کسب این عناوین خود جای تأمّل دارد)

کم رنگ کردن ارزش‌ها و از بین بردن قباحت ضد ارزش‌هایی همانند دروغ از دیگر نکات منفی این سریال است؛ در بیشتر قسمت‌ها بازیگران برای پیشبرد یا توجیه کار‌هایشان به دروغ متوسّل می‌شدند. چرا کارگردان گرامی بگونه‌ای فیلم را تهیه نموده که تمامی افراد خانواده برای هر کاری حتّی برای بیان وزن یا بیماری به دروغگویی بپردازند؟ شاید برای نویسندگان و دیگر عوامل، دروغگویی امری معمولی تلقّی می‌شود که براحتی در تمام قسمت‌ها از این ابزار استفاده می‌کردند ولی باید به عرض کارگردان محترم سریال رسانده شود مردم دیار علویان برای پیشبرد امور به دروغ متوسّل نمی‌شوند.

تعجّب می‌کنم بازیگران این برنامه چگونه به خود اجازه دادند فرهنگ و گویش مردمی اصیل و نجیب را به بازی بگیرند؟ هنرپیشه به کسی گفته می‌شود که هنر خود را در راه اعتلا و ترویج فرهنگ و ارزش‌های والا به کار گیرد. تا قبل از پخش، بازی کنندگان مجموعه از توانمندان هنرپیشگی محسوب می‌شدند ولی با توجّه به عدم پایبندی به اصول، اکنون فقط‌‌ همان بازی کننده به حساب خواهند آمد نه هنرپیشهٔ متعهد.

نمی‌دانم در این سریال هدف چه بوده و چه چیزی را می‌خواسته‌اند بیان کنند. اما پرسش مهمّی که برایم پیش آمده این است که با توجّه به وجود نخبگان علمی مازندرانی که در سطح بین المللی مطرح هستند و بیشترشان از روستاهای دورافتاده برخاسته‌اند؛ چرا در سه سری از این مجموعه به فردی باسواد و تحصیل کرده نقشی ندادند؛ یا اینکه آگاهانه فقط تیپ‌های کمیک و بی‌سواد را می‌خواستند نشان دهند؟ چرا که تنها فرد تحصیل کردهٔ سریال - هما- بدون لهجهٔ مازنی سخن می‌گفت‌ و‌ گویی اهل مازندران نبوده است.

با وجودی که در مازندران اماکن تاریخی و مذهبی و چشم اندازهای طبیعی زیبای بسیاری وجود دارد، می‌توانستند از این‌ها تصاویری جای دهند تا هم جاذبه‌های گردشگری مازندران معرّفی و هم تصاویر دیدنی‌تر می‌شد.

به شوخی گرفتن لهجه‌ها و رفتار‌ها و رسوم جز ایجاد شکاف در بین مردم، بهرهٔ دیگری به دنبال نخواهد داشت. چرا که مردم کشورمان بدون توجّه به گوناگونی لهجه و زبان و فرهنگ، همه خود را امّت ایرانی می‌دانند و در طول هشت سال دفاع مقدّس مردم شهید پرور مازندرانی دوشادوش دیگر رزمندگان مناطق مختلف از آرمان‌ها و کیان کشور اسلامی خود دفاع نمودند.

. از خداوند متعال می‌خواهم به تمامی هنرمندان، تعهد و به کسانی که علاقه‌مند به وارد شدن در این عرصه هستند، توان و یاری رساند.
تا توانی دلی به دست آور                           دل شکستن هنر نمی‌باشد

 


خوانندگان محترم می‌توانند از این طریق (اینجا) مطالب خود را برای سایت خبری تحلیلی "جویبار" ارسال نمایند.

نظرات  

+13 # نوشیروانی 1393-01-14 09:33
سریال پایتخت 3و سریال قبلی آن از نظر ما بسیار مضحک بود ...!!!
و بدلیل بی تدبیری مسئولان ما و عدم جلوگیری از ساخت و نمایش آن در دوره قبلی باعث جسارت و گستاخی آقای مقدم شد بطوریکه با خوراندن غذای سگ و
گوشت خـــــــر، آن را طنزی موفق جلوه داده .. و هستند کسانی که از آن بعنوان افتخار یادمی کنند ....
ای سریال باعث کدورت و نفرت مازندرانی از نویسنده و کارگرادان و بازیگران آن شده ..
شاید افراد فرصت طلب باشند و بگویم ما که خیلی خندیم و از این فیلم راضی بود اما این کوته فکری محض است .. چراکه فقط باپایان یافتن فیلم ماجرا تمام نمی شود ..

در جواب این آقایان موفق این سریال باید بگویم:
چرا شما برای این سریال سراسر انتقاد چاپلویسی می کنید .. تو خونه تون نشستی و مثل کبک گذاشتی زیر برف !!
نمی دونی این کسانی که اینحا نظر موافق دادند بابت مسخره مازندرانی با لهجه ما و گفتن نقی نقی .. چقدر مارا آزار می دهند ..!!!
یه مقدارفکرکنید ..
مسافران تون توسفر مسخره می شند... !!!!
سربازان تو پادگان شون مسخره می شند... مسافران تو شهرهای دیگررا مثل شخصیتهای فیلم می دانند. فکر نکنید همچی تو این فیلم تمام شد و تا سال دیگه کسی با شما کاری نداره ... اما وقتی جای مسافرت رفتی همین مهمان نوازی باعث می شه که افرا سودجو و فرصت طلب بهت بخنندند .. اوقت به حماقتت پی می بری ..
من هم تو فیلم پایتخت یک و دو شاید نظری مثل شما ها داشتم . .... اما بعضی آدمها استانهای ذیگه با تکرارمتن و دیالوگوهای مثل خمسه و نقی و ارسطو از شماپذیرایی می کنند.
و مسخره مهمان نوازی میزبانان اون شهر های نانجیب می شید و کلی بهتون می خندد و خوش
می گذرانند ..!!!
واین یک اثر مخرب بر زبان مادری ما دارد ..

یه خورده آینده نگر باشید !!
هنوز هم می گم این آدمهای باید از مردم مازندارنی هاعذرخواهی کنند جراکه دیگه شورشو در آوردند !!!!!

مگه نمی بینید به تون گوشت خر و غذای سگ دادندبودند این سریال یا فیلم یک طنز نیست بلکه برای مسخره کردن شماهاست !!!..
همه جیز که شوخی و طنز نمی شه ...!!!

متشکر
پاسخ | گزارش به مدیر
+9 # حامدی 1393-01-14 17:51
اینا کمر بستن که مازندرانی ها رو مسخره کنن من که میگم درسته فیلم باعث خنده ملت شده ولی یک مازندرانی فقط میفهمه که چه توهینی شده تو این فیلم به مردم.مخصوصا به کشتی گیران یعنی همه ارزشها و مرام و سلوک های پهلوانی کشتی گیران رو به سخره گرفتند واقعا جای تاسف داره
پاسخ | گزارش به مدیر
+7 # محمدی 1393-01-15 12:30
از نویسنده بابت این متن تشکر میکنم، ولی کو گوش شنوا؟
گوش اگر گوش من و ناله ....
پاسخ | گزارش به مدیر
+11 # جوويباري 1393-01-15 14:51
تهراني فقط به لهجه شرن مينازن که اونم اززمان ناصرالدين شاه...به يادگر مونده
پاسخ | گزارش به مدیر
+8 # ufhs 1393-01-17 13:32
ضمن تشکرازنگارنده متن. کاش مسئولین هم کمی احساس مسئولیت ودین کنند. آقای مقدم یادت باشه تهرانیها نون شهرستانیهارو میخورن. مازندران دیار علویانومهد فرهنگ وورزش و... توصیه میکنم به شما ونویسنده سریالتون مطالعه بیشتری بکنید. ...
پاسخ | گزارش به مدیر
+9 # عباس 1393-01-17 13:34
باتشکرازمتن زیبای شما: خداکنه مسئولین مازندران بیداربشن
پاسخ | گزارش به مدیر
+9 # Guest 1393-01-17 13:40
آقایان خمسه.تنابنده.وم هرانفر ازشماانتظارنمیر فت بازیچه بشید. چون بازیگر هستید
پاسخ | گزارش به مدیر
+5 # رضا 1393-01-17 18:11
با تشكر از نويسنده متن . مسئولين محترم هم يه حركتي انجام بدن بد نيستا
پاسخ | گزارش به مدیر
+7 # مراد 1393-01-17 18:12
انصافا كه حرف درستي زديد . تشكر
پاسخ | گزارش به مدیر
+9 # فضلی 1393-01-18 19:07
با نوشیروانی موافقم.
نکته ظریفی را اشاره کرد .
اگر ایام عید به مسافرت رفته بودید دقیقاً همین مطلب عنوان می شد تا این که متوجه می شدند که ما مازنی هستیم با تمسخر می گفتند از شهر نقی هستید و در ادامه یک نیشخند و.......
درست است که هر سریالی معایب ومحاسنی دارد ولی معایبش به چه قیمتی ؟
پاسخ | گزارش به مدیر
-11 # ابوالفضل ساداتیان 1393-01-21 18:34
من در مورد متن مقاله کاری ندارم. و معتقدم هرکی یک نظری دارد و به گونه ی خاصی به سریال نگاه میکند. آقای غنیمتی هم به گونه ی کاملا تند و انتقادی و همینطور افراطی به سریال نگاه کردند. بیاییم به این سریال مثبت نگاه کنیم. مطمئنا برداشت های بهتری خواهیم داشت. اما در مورد شعر پایانی من فکر نکنم این سریال زیبا دل کسی را شکسته باشد. لااقل درصد کمی دلشان شکست. این نکته را با توجه به نظرسنجی که در پایتخت1 از میان مازندرانی ها انجام شد می گویم چون بیش از 83 درصد از مازندرانی ها از فیلم رضایت داشتن. و همین امر سبب ساخت پایتخت 2و3 شد. پس عوامل سریال پایتخت راهنرمند و هنر پیشه کاملا حرفه ای باید محسوب کرد چون دل مردم مازندران را به دست آورد.( با نوجه به شعر پایانی)
پاسخ | گزارش به مدیر
-6 # علی 1393-01-22 03:30
باسلام سایتی که نظرشخصی خودشو وارد میکنه و تحمل حرف منتقدو نداره وبدرد لای جرز دیوارهم نمیخوره...آقای سردبیر سایت اگه انتقادی داری بحثش جداواین دلیل نمیشه که نظرمخالفات و حذف و یه جورای سانسور کنی...روز اول نظرمو ثبت کردی والان حذف شده..اینو بدون هرکی میگه این فیلم مسخره و مضحک بوده هیچی از نقادی ونقد نمیدونه وکورکورانه قضاوت میکنه و مطمئن باش همه ی اینای که نقدمیکنن نه تنها پایتخت 1 2 3 رو دیدین اینم بدون تکراراشوهم میدیدن و الان دارن ادای ادمای معترضو در میارن
باسلام و احترام
ضمن تشکر از مخاطب گرامی؛تاکنون نظری که در آن قوانین سایت رعایت شده باشد نه تنها حذف بلکه حتی سانسور هم نشده است. عملکرد جویبار نیوز در این مدت سندی گویا بر این ادعاست.
در آرشیو سایت نظری به نام و ایمیل شما در ذیل این خبر، که حذف شده باشد، مشاهده نشده است. اگر اطمینان دارید که دیدگاهی از شما بعد از انتشار حذف شده است، می توانید مجدد ارسال نمایید تا منتشر گردد.
باتشکر از همراهی شما
پاسخ | گزارش به مدیر
+7 # عباس هدایتی 1393-01-23 19:59
با تشکر از نویسنده مقاله آقای غنیمتی که مطالب بسیار به جایی را از سر دلسوزی بیان کرده به عرض می رساند اصولا رسانه ی به اصطلاح ملی ما که هیچ طاقت انتقاد را نداشته به هر طریقی سعی در جذب مخاطبان خود ودادن آمار کذایی به مردم را دارد برای رسیدن به این هدف اهر راهی را می آزماید ولی انتظار ما از مسئولین استان چیز دیگری بود ان ها می باید از این سریال به عنوان یک فرصت استفاده می کرده و استان مازندرا ن را به درستی به مردم ایران معرفی می کردند حالا چه به عنوان جذب تورسیت و نشان دادن مکان های بکر و زیبای مازندران و چه نشان دادن مناطق محروم مازندران و طلب استمداد از مسئولین ، که در هر صورت هیچ کدام یک از این دو امر محقق نشد امیدوارم اگر قرار است که پایتخت چهار ساخته شود مسئولین مازندران با خواندن فیلم نامه و تعمیم نظر مردم استان به جای فرصت سوزی ، فرصت سازی کنند .
پاسخ | گزارش به مدیر
+3 # ساداتی آمل 1393-01-24 13:52
نقدش عالی بود اما پایتخت 3 طنز نبود
پاسخ | گزارش به مدیر
+10 # مهدی 1393-01-24 16:48
از نویسنده متن واقعا تشکر میکنم که نگاه تیزبین و روشن بینانه ای داشتن...دوستانی که با این سریال بی محتوا و لوده موافق هستند و ازش حمایت میکنن میتونن برای دیدن نتایج منفیش به استان های دیگه سفر کنن که ببین نگاه سایر همطنان عزیز بعد از این سریال نسبت به مازندرانی ها چطور بوده است مخصوصا تهرانی های عزیز!پس بی جهت از سریال پایتخت 3 حمایت نکنید!پایتخت 1 و 2 خیلی بهتر از پایتخت 3 بود و حداقال تا این حد به فرهنگ و زبان و حتی پهلوانان مازنی توهین نکرده بود!
پاسخ | گزارش به مدیر
+14 # جویباری 1393-01-25 11:56
آقای ابوالفضل ساداتیان: جهت اطلاع:علی آباددراستان گلستان ولی هیات کشتی وکشتی گیران غیور ودلاور ما اونموقعی که جنابعالی درکنارخانواده یامسافرت بودی :درحالی که برای ایران افتخارآفرینی میکردند موردتمسخر قرارگرفتند. هرچندبنده وارد نقد ازنظرفنی نمیشم .جهت اطلاع بدون برنامه ورزش ومردم فقط صبح جمعه پخش میشه نه هروقت آقای مقدم اراده کنند.
پاسخ | گزارش به مدیر
+10 # عبدی 1393-01-25 12:01
آقای ساداتیان لطفا بادلیل چندحسن سریالو بنویس
پاسخ | گزارش به مدیر
+5 # عباس 1393-02-05 15:25
حداقل هيات کشتي استان اعتراض کنه. اصلا مسابقه پيشکسوتان داشتيم؟
پاسخ | گزارش به مدیر

اضافه کردن نظر

1. لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2. "جویبارنیوز" از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
3. با درج رایانامه می توانید از منتشر شدن دیدگاه خود مطلع شوید. لازم به ذکر است، رایانامه شما مخفی خواهد ماند.

ایمیل مستقیم: info@jouybarnews.com *** شماره پیامک: 30 27 26 5000


به بالا